Arkeolojik Korumacılık ve Silifke'deki Korumacılık Sorunlar

Değerli okuyucular,

 

Bilindiği gibi Silifke, tarihi ve doğal değerleriyle çok önemli bir kültür kentidir. Değerini çok iyi bilemediğimiz, gün geçtikçe yok olmaya yüz tutan kültür varlıklarımıza sahip çıkmak hepimizin vatandaşlık görevidir. “Ülkemizi seviyoruz” demek sadece kelimelerde kalmamalı, ülkemizin yüzeydeki ya da toprak altındaki değerlerini koruyarak devletimize ve milletimize katkı sağlamalıyız. Unutulmamalıdır ki arkeolojik eserlere zarar vermek, definecilik yoluyla kaçırmak, eserleri alıp satmak SUÇTUR.

 

Türkiye’nin arkeolojik değerler açısından çok zengin olduğu bilinmektedir. Ancak bu değerlere ne kadar sahip çıkıyor ve onları ne kadar koruyoruz? Bu konuda çok fazla eksiğimizin olduğu ortadadır. Devletimizin kültür politikaları konusunda çalışmalar eksik kalmakta ve gün geçtikçe tarihimiz yok olmaktadır. Özellikle Mersin’deki belediyeler, böylesine zengin bir coğrafyada kültür varlıkları için koruma önlemleri almalı, bu konuda öncelikle kendileri daha sonra da sorumlu oldukları kişiler bilinçlenmelidir.

 

İleriye dönük yatırım açısından; koruduğunuz her arkeolojik değer sizlere birçok ziyaretçi ve çok iyi tanıtım olanağı sağlayacaktır. Silifke’nin gelir istatistiklerine bakıldığında ilçenin tarım kenti olduğu anlaşılmaktadır.

 

Silifke’de turizm gelirlerinin düşüklüğü istatistiklerden açıkça izlenebilmektedir. Bunların geliştirilmesi için projeler üretilmesi, yatırımlarla birlikte tanıtımların yapılması gerekmektedir. Ne kadar arkeolojik koruma önlemi alınsa ya da tanıtım için çalışmalar yapılsa da, halkımız arkeolojik değerlere zarar verdikçe anlamı olmayan girişimler olarak kalacaktır. O yüzden bireylerin kendilerine düşen görevi yapmaları gerekmektedir.

 

Arkeolojik değerleri çok iyi anlayabilen ve onlara elinden geldiğince sahip çıkmaya çalışan sayın Kaymakamımız Ahmet Beyoğlu, ve Silifke Müze Müdiremiz İlhame Öztürk gibi bilinçli isimler Silifke’deyken imkânlar zorlanmalı ve korumacılık adına önemli girişimler hayata geçirilmelidir.

 

                                                                                       Tuna Akçay

Arkeologlar Derneği Mersin Şubesi

                                                                                            Yönetim Kurulu Başkanı

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !